Název známé studentské hymny Gaudeamus igitur neboli česky „radujme se tedy“ mi vždy vytane na mysl po vzrušeném jednání s některými našimi spoluobčany, kteří se snad už se špatnou náladou narodili a kteří se právě rozhodli mi trochu té negativní nálady darovat. Vím, že možná žijeme v době, kdy není příliš důvodů se radovat, ale přesto jsem přesvědčen, že se nějaký důvod k radosti přece jen najde.

Čas adventu je časem, kdy se obvykle ohlížíme za uplynulým rokem. Bilancujeme své naplněné i nenaplněné cíle a předsevzetí a také si klademe cíle nové, které formou novoročních předsevzetí stvrzujeme sklenkou šampaňského při silvestrovském přípitku.

Jedním z mých osobních předsevzetí pro příští rok bude šířit pozitivní náladu. Mám už nějak té agresivní a negativní energie kolem sebe dost. Možná se ptáte, proč jsem se tedy vydal na politickou dráhu, která je plná intrik a podrazů? Možná právě proto, abych se pokusil zvrátit negativní myšlení a negativní pohled na politiky a politiku. Těžký úkol, že?

Přiznávám, že je někdy opravdu těžké se radovat. Například se zaradujete z nového přechodu pro chodce, ale druhý den zjistíte, že doprostřed vyústění tohoto přechodu na chodník „někdo“ postavil sloup veřejného osvětlení. Nebo vám týden před termínem pro dokončení stavby dodavatel lže do očí, že určitě stavbu v termínu s drobnými nedostatky předá. A co myslíte – nepředá. O to jste potom veselejší, když máte na takovou stavbu přidělenu dotaci z evropských fondů. To jsou dva příklady za všechny.

Já se ale raduji. Raduji se z toho, že se řada věcí daří, že máme více peněz v městském rozpočtu, než tomu bylo v minulém volebním období, že máme připraveno spoustu nových projektů, které můžeme okamžitě realizovat a žádat na tyto projekty o dotace. Raduji se, že mám kolem sebe dokonce i lidi, kteří chtějí pro město něco udělat a řeknou, čím a jak by městu pomohli. Raduji se, že máme v Hořovicích sportovce, kteří vyhrávají medaile doma i v zahraničí. Máme mladé umělce, kteří v duchu tradici Josefa Slavíka šíří slávu Hořovic u nás i ve světě. FK Hořovicko vede fotbalovou divizi. Naši hasiči profesionálové reprezentují Hořovice na zahraničních soutěžích. Petr Koukal, Hořovák, usiluje o účast na letních olympijských hrách v Riu.

Zdá se mi, že je pořád ještě toho k radování dost. Všem čtenářům tohoto článku, a Hořovákům zejména, přeji hodně radosti o vánocích i v příštím roce. Kdo se raduje, obvykle nebývá ani nemocný a kupodivu se ho drží i štěstí. Vstupme tedy do nového roku 2016 s úsměvem.

S úctou
Dr. Ing. Jiří Peřina (ČSSD), starosta města Hořovice